X
Dnes je 28. 3. 2017 Deň učiteľov
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

SR v EÚ presadzuje princíp rovnakých platov v rovnakej firme

Brusel 15. februára (TASR) - Slovensko má podporu Európskej odborovej konfederácie (ETUC) pri presadzovaní princípu rovnakých platov v tej istej firme vo všetkých európskych krajinách pri rovnakej miere produktivity práce a pridanej hodnoty. Uviedol štátny tajomník ministerstva práce SR Branislav Ondruš v rámci dvojdňového zasadnutia ETUC v Bruseli.

Februárové zasadnutie členov Európskej odborovej konfederácie (14.-15.2.) sa nesie v znamení kampane "Európa si zaslúži zvyšovanie platov". Ondruš v rozhovore pre TASR uviedol, že vo svojom vystúpení sa sústredil na to, že produktivita práce na Slovensku je na úrovni západných krajín. Upozornil tiež, že pri ďalších ukazovateľoch ako počet odpracovaných hodín, odpracované hodiny počas nedieľ alebo nočná práca Slovensko vysoko predbieha mnohé krajiny EÚ.

"Naším zámerom je vytvárať väčší tlak na rast miezd, pretože ekonomické ukazovatele, ak si zoberieme podiel miezd na HDP alebo podiel miezd na pridanej hodnote vytváranej v podnikoch, je nesmierne nízky. Myslíme si, že sú splnené všetky ekonomické podmienky na to, aby na Slovensku rástli mzdy rýchlejšie, ako je to v súčasnosti," uviedol Ondruš.

Upozornil, že ak sa dnes všeobecne hovorí o pravidle "rovnaká pláca za rovnakú prácu na rovnakom mieste", Slovensko pretláča aj ďalšie pravidlo na celoeurópskej úrovni. A to je "rovnaká pláca za rovnakú prácu v rovnakej firme". Vysvetlil, že zamestnanci na Slovensku majú podobnú produktivitu práce ako ich kolegovia v tej istej firme na Západe, a preto nie je dôvod, aby mali tretinové mzdy.

"Toto je princíp, ktorý chceme na európskej úrovni pretláčať. Aby slovenskí pracovníci v medzinárodných firmách boli rovnako dobre platení ako ich kolegovia v západnej firme, ak to ukazovatele produktivity práce a pridanej hodnoty odôvodňujú," zdôraznil Ondruš.

Ocenil, že generálny tajomník ETUC Luca Visentini aj teraz pozíciu Slovenska podporil a dodal, že konfederácia európskych odborov tento princíp podporuje od jeho predstavenia počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.Zdroj, video: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 1
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk