X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Dodržte finančnú disciplínu po sviatkoch. Oplatí sa vám to

Každoročné vianočné sviatky prinášajú so sebou finančné nástrahy v podobe lákavých akcií predajcov, jedinečnej cenovej ponuky tovarov, služieb či výhodných podmienok úverov a pôžičiek.

A v obchodoch sa začínajú pomaly výpredaje všetkého druhu, ktoré sú poriadnym lákadlom aj pre vašu peňaženku. Ako si teda udržať finančnú disciplínu? Tu je pár tipov pre vás.

1. Financie plánujte vopred a dodržte finančný plán

Minuli ste na sviatky viac, ako ste plánovali? Nie je to nič výnimočné. Počas Vianoc porušujeme rôzne finančné pravidlá, keďže chceme rodine i blízkym dopriať čo najviac darčekov pod stromček. Finančná disciplína je však v tomto smere potrebná. Aj po sviatkoch si zanalyzujte najskôr osobné financie. Ak chcete ešte čo-to investovať aj počas najsledujúcich dní, pred Silvestrom a Novým rokom, spíšte si to do zoznamu. Vyhnete sa tak emocionálnemu nákupu v obchode, kde na vás číhajú rôzne „výhodné akcie". Zároveň si vopred stanovte sumu peňazí, ktorú ešte môžete minúť.

2. Pozor na „výhodné" povianočné akcie a výpredaje

Nákupné správanie počas vianočného obdobia je často ovládané emóciami. Ľudia podľa finančných expertov často kupujú veci, ktoré by inak nekúpili, a za ceny, ktoré by za ne inokedy nezaplatili. Povianočné výpredaje na vás striehnu na každom kroku a vy by ste im, ak to nie je práve nevyhnutné, mali odolať. „Nedovoľte, aby pri nákupných rozhodnutiach zvíťazili netrpezlivosť a myšlienka, že rovnaká akcia sa už nebude opakovať. Skúste si spomenúť na minuloročné bezkonkurenčné vianočné ponuky, ktorých ceny tromfli novoročné výpredaje,“ radí Marcela Capuliaková, odborníčka na osobné financie Partners Group SK.

3. Nedotýkajte sa železnej rezervy, je na horšie časy

Vo vianočnom období ľudia veľmi často siahajú na svoje rezervy, ktoré mali odložené na „horšie“ časy, ako napríklad pre prípad straty zamestnania, choroby alebo iných nepredvídateľných udalostí. V skratke povedané — účel železnej rezervy je dôležitejší ako vykrytie nedostatku finančných zdrojov počas Vianoc. Pokiaľ by ste však zvažovali nákup na splátky, úver či pôžičku, použiť časť rezervy na vykrytie aktuálneho nedostatku je rozumnejšie riešenie. „Základné pravidlo znie — najskôr si financie odkladám a až potom uvažujem o míňaní. Rezerva má v prvom rade chrániť a nie slúžiť ako jednorazová vianočná záplata. Preto by na ňu mali siahať naozaj iba ľudia s pevnou vôľou, ktorí požičanú čiastku z rezervy na horšie časy čo najskôr vrátia,“ spresňuje Capuliaková.

4. Poznajte hlavné finančné miery, ktorý sa treba budúci rok držať

Dobré finančné zdravie odzrkadľuje pomer ideálnych finančných mier 10 : 20 : 30 : 40. Pri zdravom rozložení financií platí jednoduché pravidlo, ktorým by ste sa mali riadiť aj v ďalších mesiacoch. „Najskôr si odložte 10 percent z platu do rezervy, 20 percent využite na budovanie dlhodobých aktív, nie viac ako 30 percent by vám pri správnom nastavení mali ukrojiť úvery a pôžičky a so 40 percentami zabezpečte chod domácnosti a bežnú spotrebu," uzatvára odborníčka na osobné financie.

Zdroj: zk (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Spravodajstvo
28. 3. 2017
Jedným z cieľov Sociálnej poisťovne je zapojiť sa do hodnotenia verejných výdavkov.
28. 3. 2017
Celkovo mali doteraz zamestnanci v maloobchode voľno 3,5 dňa.
28. 3. 2017
Každá zo šiestich nových tried má kapacitu 24 žiakov.
28. 3. 2017
Vypočítaná daň z príjmov je splatná v lehote na podanie daňového priznania.
27. 3. 2017
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že jeho úlohou je počúvať problémy investorov aj problémy ľudí.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk