X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Zvýšila sa hodnota stravných lístkov a stravného

Od dnešného dňa sa zvyšuje hodnota stravných lístkov, ako aj stravného pri pracovných cestách. Zmenu tiež ocenia živnostníci.

Zamestnanci si od 1. decembra 2016 prilepšia. Zvyšuje sa hodnota stravných lístkov, ako aj stravného (diét) pri pracovných cestách.

"Zmenu tiež ocenia živnostníci, ktorí si stravné môžu dať do daňových nákladov. Ale len tí, ktorí si účtujú reálne výdavky a nevyužívajú paušál," informovala Lucia Arvaiová, špecialistka na mzdy spoločnosti A&T solutions.

Stravné lístky

Zamestnávatelia, ktorí poskytujú svojim zamestnancom stravné lístky, musia ich minimálnu hodnotu zvýši z 3,15 eura na 3,38 eura. Z tejto sumy 1,86 eur (55 percent) platí zamestnávateľ a 1,52 eura (45 percent) je doplatok zamestnanca.

Pre živnostníkov

Živnostník (SZČO) má nárok na stravné za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku. Pokiaľ si svoj nárok uplatní, zvýši si tým od decembra svoje daňové výdavky z 4,20 eura na 4,50 eura za deň. Ak zamestnanca vyšle firmy na pracovnú cestu v rámci SR a trvá aspoň 5 hodín, má od zamestnávateľa nárok na takéto diéty:

Výška stravného pri pracovných cestách (v EUR)

Čas trvania cesty do 30.11.2016 od 1.12.2016
5 až 12 hodín              4,20                   4,50
12 až 18 hodín            6,30                   6,70
Nad 18 hodín              9,80                  10,30

Diéty za zahraničné pracovné cesty zostávajú zatiaľ nezmenené.

Zdroj: tur (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Mám prácu
21. 3. 2017
Manažéri hovoria o flexibilite, motivácii či komunikácii. Zamestnanci zas o strese, hluku a nedostatku súkromia. Takto vidíme fenomén open space.
19. 3. 2017
Aby ste chodili do práce s radosťou, nestačí iba to, že vás baví. Potrebujete aj pracovné prostredie, ktoré vás nebude „rušiť“. Aj tieto veci pomôžu.
14. 3. 2017
Ekonomický pokles a následný boom priniesli v zahraničí aj fenomén smrti z prepracovania. Obete sa rátajú na tisíce.
23. 2. 2017
Švédska firma sa zbavila vedúcej pozície, zamestnanci sú spokojnejší.
15. 2. 2017
Máte pocit, že už ďalej nevládzete, že vaša práca stratila zmysel? Je možné, že vás postihol syndróm vyhorenia.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk