X
Dnes je 29. 3. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Začnite konečne sporiť. Takto to pôjde aj z malého platu

Portál Financial Freedom priniesol niekoľko rád, ako šetriť aj z malého príjmu.

1. Prehodnoťte výdavky na domácnosť

Šetriť peniaze je neraz zložité, keď podstatnú časť rozpočtu zhltne bývanie. Odborníci hovoria o prijateľných výdavkoch na úrovni maximálne 25 percent z peňazí, ktoré si reálne prinášate domov. Ak nie je možné, aby sa bývali vo vlastnom, skúste pohľadať prijateľný prenájom. Treba byť ale trpezlivý a hľadať správnu ponuku.

Ak dom už vlastníte, možno by pomohlo za prijateľných podmienok refinancovať hypotéku a uvoľnené prostriedky dať na sporenie. Ak bývate osamelo, zvážte aj spolubývajúceho, ktorý vám so splácaním pomôže.

2. Plánujte nákupy

Nikdy nemíňajte peniaze iba preto, že akurát máte chuť nakupovať. Práve pri takomto živelnom míňaní peniaze unikajú. Najlepší spôsob, ako minúť limitovaný príjem je naplánovať si nákupy dopredu. Napíšte si zoznam, predtým než vyrazíte do obchodu a držte sa ho. Ujasnite si "na papieri" či peniaze, ktoré ste si vyčlenili na minutie, môžete aj bez následkov minúť.

3. Kupujte z "druhej ruky"

Všetko čo sa dá, kupujte už použité. Autá, elektronika, nábytok alebo šaty. Keď niečo potrebujete, obehnite domáce výpredaje a susedské burzy. Boli by ste prekvapený, aký zachovalý nábytok môžete kúpiť aj ako použitý. Ušetriť môžete aj na kúpe výrobkov, ktoré síce sú nové, ale nemôžu sa tak predávať, pretože mali napríklad otvorený obal.

4. Manažujte si energie

Programovateľný termostat môže ušetriť peniaze na kúrenie a chladenie. Peniaze, ktoré neminiete za energie pri každej mesačnej platbe, môžete šetriť. Hoci sa to nezdá, mesiac k mesiacu to môže na konci roka spraviť peknú kôpku peňazí. Samozrejmosťou je aj, že budete efektívne vetrať, využívať napríklad pri praní nočný prúd, ktorý je lacnejší a podobne. Čo ešte môžete robiť, ak popri malom plate chcete aj šetriť? Namiesto auta používajte bicykel, obmedzte návštevu reštaurácií a využívajte zľavové kupóny, ktoré vám dávajú v obchodoch. Ďalšie rady nájdete aj tu.

Zdroj: sok (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Mám prácu
25. 3. 2017
Viete o tom, že pomer vašich financií v rodine by mal byť 10-20-30-40? Nie vždy je možné to dosiahnuť.
24. 3. 2017
Ak sa k peniazom budete správať racionálne a vytvoríte si finančný plán, budú sa vám finančné rozhodnutia robiť ľahšie.
21. 3. 2017
Manažéri hovoria o flexibilite, motivácii či komunikácii. Zamestnanci zas o strese, hluku a nedostatku súkromia. Takto vidíme fenomén open space.
19. 3. 2017
Aby ste chodili do práce s radosťou, nestačí iba to, že vás baví. Potrebujete aj pracovné prostredie, ktoré vás nebude „rušiť“. Aj tieto veci pomôžu.
14. 3. 2017
Ekonomický pokles a následný boom priniesli v zahraničí aj fenomén smrti z prepracovania. Obete sa rátajú na tisíce.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk