Dnes je 22. 1. 2017
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Prišla pri pohovore reč na plat? Takto to zvládnete

Môže sa zdať, že správne a včas nastoliť otázku výšky platu je nemožné určiť. "Nechcete čakať príliš dlho, ale na druhej strane by ste neradi začali hovoriť o mzde príliš skoro, čím môžete proti sebe popudiť personalistu," hovorí odborníčka na zamestnávanie a koučka Lynn Taylor.

Tu je niekoľko rád, ktorých sa držať, keď sa idete s možným budúcim zamestnávateľom rozprávať o plate.

Zistite, či spoločnosť vôbec zaujímate

Dávajte si pozor hlavne na dĺžku a kvalitu prvotných mailov, telefonátov a ďalšej komunikácie. Z priebehu týchto rozhovorov môžete určiť, do akej miery majú o vás záujem. Ak máte z takéhoto "predpohovoru" negatívny pocit, s témou platu počkajte.

Zvážte, ako veľmi ste skúsený

Ak ste v odvetví úplný nováčik, je to ďalší dôvod na to, aby ste sa neunáhlili. V tomto bode vašej kariéry je skromnosť lepším variantom, vzhľadom k tomu, že nemáte skúsenosti.

Buďte si vedomý, že riskujete

Výška platu je pre väčšinu ľudí zásadná. Nikto ale nechce vyvolať v personalistovi dojem, že je to tá najpodstatnejšia časť ponuky a hlavná motivácia vášho záujmu.

Ak s otázkou peńazí prídete príliš skoro, môžete vysielať o sebe negatívne signály. Ak sa vám pozícia, ktorú vám ponúkajú naozaj páči, a viete že ju vezmete tak či tak, s témou platu počkajte.

Pripravte sa na vyjednávanie

V hlave by ste mali mať jasno nielen to, akú minimálnu mzdu chcete mať, ale aj to, ako sa k nej dostať.

Existujú rôzne postupy vyjednávania, ktoré môžete použiť. Skúste pôsobiť sebavedome, prípadne ponúknite platové rozpätie. Vyhnite sa frázam typu "myslím si" a podobne.

Ak sa na túto situáciu dopredu pripravíte, bude prebiehať menej nepríjemne a rýchlejšie sa dostanete k takej výške mzdy, akú by ste ideálne chceli mať.

Autor: (sok) (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Mám prácu
18. 1. 2017
Od januára 2017 sa zvýšil maximálny vymeriavací základ na nemocenské dávky, od mája sa má zvýšiť materské na 75 percent z vymeriavacieho základu.
15. 1. 2017
Predpovedať to, ktoré povolania zaniknú, si netrúfa nikto, ale už dnes je jasné, že roboti úspešne nahradili prácu človeka v mnohých odvetviach.
14. 1. 2017
Prvá výplata v novom roku je príležitosť začať s financiami hospodáriť ináč.
12. 1. 2017
Ukázal to interný prieskum spoločnosti Microsoft v Českej republike a na Slovensku.
11. 1. 2017
Využitie maródky aj samotná liečba prináša pre všetky zúčastnené strany niekoľko povinností.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk