Dnes je 24. 3. 2017 Medzinárodný deň úspešných ľudí
európsky sociálny fond zamestnanosť a sociálna inklúzia Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Takmer 70-tisíc eur ročne. Pozrite sa, kde toľko zarobí čerstvý absolvent

Peniaze, o ktorých sa slovenským študentom môže iba snívať. Portál Huffingtonpost zverejnil prehľad najlepšie zarábajúcich absolventov amerických univerzít. A tie sú aj na tamojšie pomery skutočne hviezdne. Pre porovnanie – priemerná nástupná mzda slovenského vysokoškoláka je okolo 850 eur mesačne, teda 10 200 eur ročne.


Najlepšie ročné platy na amerických univerzitách

1. Harvey Mudd College

Miesto: Claremont, California
Nástupná mzda (medián): 76 300 USD
Mzda v strede kariéry (medián): 137 800 USD

Univerzita má prepracované programy na hľadanie práce či stáží – už počas štúdia pomáha študentom etablovať sa na pracovnom trhu; organizuje aj pravidelné pracovné veľtrhy. Pomocou je aj ich vlastná, špeciálne zostavená príručka s radami na hľadanie vysnívaného jobu.

2. Massachusetts Institute of Technology

Miesto: Cambridge, Massachusetts
Nástupná mzda (medián): 72 300 USD
Mzda v strede kariéry (medián): 131 700 USD

Kariérne oddlenie svetoznámeho MIT pripravuje študentov na to, aby sa uplatnili na trhu práce, už počas štúdia. Pomáhajú im so správnym zostavením životopisu, a takisto organizujú kariérne veľtrhy. Škola má okrem toho mimoriadne rozvinutú sieť alumnis – teda bývalých absolventov.

3. California Institute of Technology

Miesto: Pasadena, California
Nástupná mzda (medián): 82 200 USD
Mzda v strede kariéry (medián): 126 200 USD

“Caltech”, ako sa táto univerzita neformálne prezýva, pripravuje rôzne workshopy – majú pomôcť absolventom pri hľadaní prvej práce, učia ich networkovať, správne používať sociálne médiá a komunikovať s personalistami.

4. Stanford University

Miesto: Stanford, California
Nástupná mzda (medián): 65 800 USD
Mzda v strede kariéry (medián): 133 700 USD

Podobné výhody študentom ponúka aj známy Stanford. Aj vďaka špeciálnym „kariérnym komunitám“ sa dokážu mladí profesionáli dostať do kontaktu s recruitermi a získavať po nástupe do práce hviezdne platy aj na americké pomery.

5. Rose-Hulman Institute of Technology

Miesto: Terre Haute, Indiana
Nástupná mzda (medián): 67 300 USD
Mzda v strede kariéry (medián): 115 700 USD

Až 97 percent absolventov tejto školy ide okamžite po štátniciach na top pozície v technologickom a IT biznise. Majú – okrem iného – špeciálny program, ktorý ich spája priamo s firmami, radia im bývalí absolventi a pomáha špeciálna kariérna divízia priamo na fakultách.

Autor: fnk (Hospodárske noviny)   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Hodnotenie článku
Nepáči sa to: 0
Školy a vzdelávanie
6. 2. 2017
SPŠS ponúka štúdium v odbore Staviteľstvo a v odbore Geodézia, kartografia, kataster.
19. 12. 2016
V roku 1998 otvorili v priestoroch školy obchodnú akadémiu.
31. 10. 2016
Riaditeľka Základnej školy v Bystranoch Júlia Čurillová povedala, že za prácou odchádzajú celé rodiny, pričom rodičia vezmú zo školy deti už počas ich štúdia na prvom stupni.
17. 10. 2016
Škola hrou spočiatku budila akúsi nedôveru, u niektorých ľudí skôr vyvolávala dojem, že deti sa v škole iba hrajú.
6. 9. 2016
Hutnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach je jedinou hutníckou fakultou na Slovensku a má za sebou už viac ako 60-ročnú tradíciu vo vzdelaní, vede a výskume.

Európsky životopis

Europass je akceptovaným formátom v rámci celej Európskej únie. Vytvorte si ho prostredníctvom pripraveného formulára a zvýšte svoje šance sa zamestnať.

Poradenstvo

Chcete vedieť, ako napísať životopis, či motivačný list? Ako sa obliecť, či správať na prijímacom pohovore? Prečítajte si poradenské články z pracovnej oblasti.

Spýtajte sa nás

Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Máte problém s ISTP? Napíšte nám a my Vám pomôžeme.

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
NP VII-2 Podpora sprostredkovania zamestnania a odborných poradenských služieb poskytovaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. PRIESTOR NA VAŠU PRÍLEŽITOSŤ: www.upsvar.sk / www.employment.gov.sk / www.esf.gov.sk